OTEVŘÍT BLOG

AGT 100: Greenwich

AGT 83: Ptačí polibek

AGT 62: Pokličky

AGT 51: Hrad Trosky

Často kladené otázky

Situace: Byl smazán log kvůli fotografii

Otázka:
Na fotografii je vyfocená moje ruka / noha / záda. Proč si mi to neuznal?

Odpověď:
Přiložená / přiložené fotografie nesplňuje výslovné zadání v podmínkách logu. Dle podmínek logu si měl přiložit:
A) Fotografii sebe tak, aby tě bylo možné jednoznačně identifikovat.
B) Fotografie svého GPS zařízení s přiloženým nickem
V poslední době jsem zahlcen logy, kteří fotí části těla, sebe ze zadu či dalším způsobem ohýbají zadání. Dokonce se mi stalo, že různé části těla ve stejném oblečení mi přišli od 8 různých hráčů. Proto požaduji identifikovatelnou fotografii a ruku na srdce - kdyby si spáchal trestní čin a tato tvá fotografie byla jediný důkaz - považoval by jí soud jako nezvrtný důkaz? Asi ne, viď? Věřím, že fotografie se všemi povinnými fotkami doplníš a problém tím vyřešíš. Konec konců - podmínky logu si znal před tím, než si se na cache vydal a mohl ses rozhodnout, zda je chceš plnit nebo nikoliv.


Otázka:
Proč si mi smazal log? Fotografie nejsou přeci povinné.

Odpověď:
Informace, které máš nejsou aktuální. Od června 2019 jsou fotografie opět povinné, pokud je onwer jako povinné vyžaduje. Změna pravidel nastala v návaznosti na obnovu virtuálních keší. Jelikož velké množství hráčů začalo využívat finálkové servery a earthcache používat jako laciné body např. na vyplnění kalendáře - začal jsem fotografie vyžadovat od všech povinně.
Věřím, že tento podvodný způsob hry není tvůj případ, ale kdybych tam tvůj log nechal, tak právě tito podvodníci by se na něj odkazovali.


Otázka:
Starší logy také nemají fotky. Proč si smazal zrovna ten můj?

Odpověď:
Ano, máš pravdu - jsou zde starší odpovědi bez fotky. Situace se má tak, že povinné to začalo být od 19. 6. 2019, ale pouze pokud to owner vyžadoval jako povinné. Jelikož u všech mých keší bylo uvedeno, že se jedná o dobrovolnou věc, bylo to dlouho dobrovolné a já věřil, že to tak zůstane. Množství podvodných logů však přesáhlo únosnou hranici, což bylo nefér vůči jiným poctivým hráčům. A s vyjádřením HQ o tom, že můžeme podmínky změnit i u starších keších jsem to u všech svých 164 earthcache změnil. Pak jsem ještě nějakou dobu čekal a cca měsíc toleroval, že někdo neměl aktuální listing, ale nyní již vyžaduji po všech.
Jestli ti ale mohu něco poradit, zkus se zaměřovat v geocaching na sebe - nikoliv na to, co logují a dělají ostatní.


Otázka:
Na fotografii bylo vyfoceno CWG nebo jiný předmět. Na jiných keších s tím nemají problém. Proč si mi to smazal?

Odpověď:
Přiložená / přiložené fotografie nesplňuje výslovné zadání v podmínkách logu. Dle podmínek logu si měl přiložit:
A) Fotografii sebe tak, aby tě bylo možné jednoznačně identifikovat.
B) Fotografie svého GPS zařízení s přiloženým nickem
Víš, problém spočívá v tom, že v posledních letech se stalo běžnou praxí, kdy se hráči mezi sebou domlouvají, jeden vozí 10 CWG / nebo papírky s nickem a na jednom místě zaloguje kromě sebe ještě dalších X hráčů, kteří na místě nebyli. Protože je tento postup v rozporu z pravidly a velmi nefér proti všem poctivým hráčům, začal jsem vyžadovat foto sebe nebo GPS se jménem majitele, protože vozit X různých GPS už tak snadné není.
A že jiní owneři earthcache ti CWG uznali. No, tak jako každá mystery keš se luští různě, tak i každá earthcache má různé způsoby uznání logu. Chápu, že se v ČR ujal způsob lovení earthcache "hlavně vyfotit ceduli a doma se na to podíváme", ale to je špatně. Já např. vždy vyřeším všechny úkoly přímo na místě a rovnou z místa posílám odpovědi, protože právě na tom místo to zajímavé vidím.


Otázka:
Proč si mě neupozornil a log, co neměl fotografii si smazal?

Odpověď:
Samozřejmě máš možnost zalogovat se znovu a fotografii doplnit. Dříve jsem skutečně lidi obesílal a pak urgoval a poslouchal sliby, jak jí do týdne doplní atd... ale více jak 80% lidí na to stejně pak dlabalo a něco vyřešili po smazání. Chápu, že to může poškrábat ego, ale v první řadě je potřeba, aby hráči přestali earthcache vnímat jako laciné body a začali k úkolům přistupovat opravdu zodpovědně. Pokud tuto nepozornost např. uděláš při výpočtu finálky mysterky, vůbec se ke keši nedostaneš a tudiš seš také bez bodu. Navíc tím, že ses zalogoval bez fotky mi přiděláváš práci a proto si myslím, že by bylo fajn, aby to bylo trochu srovnané a i ty si nějakou práci navíc měl. Navíc je to jen CTRL+C a CTRL+V.


Otázka:
Sebe fotit nechci a lovím s mobilem. Co mám dělat?

Odpověď:
Do určité míry ti rozumím i když tvé obavy ze zveřejněn fotky nesdílím, ale respektuji to. Víš, problém spočívá v tom, že v posledních letech se stalo běžnou praxí, kdy se hráči mezi sebou domlouvají, jeden vozí 8 CWG / nebo papírky s nickem a na jednom místě zaloguje kromě sebe ještě dalších 7 hráčů, kteří na místě nebyli. Protože je tento postup v rozporu z pravidly a velmi nefér proti všem poctivým hráčům, začal jsem vyžadovat foto sebe nebo GPS se jménem majitele, protože vozit X různých GPS už tak snadné není. Chci věřit tomu, že si místo skutečně navštívil ty a nepodezřívám tě z podvodu, ale pokud bych tvůj log zachoval, stal by argumentem právě pro ty ostatní nepoctivce, kteří by se proti odstranění svého logu bránili.
V minulosti dokonce owneři EC vyžadovali, aby se vyfotil hráč s GPS v ruce, aby bylo jasné, že foto je z doby, kdy už hrál Geocaching.
I tehdy - v roce 2005 jsme to zvládali... vyfotil ses na klasický foťák, čekal si až vyfotíš všechny fotky, poslali jsme film na vyvolání, čekali 3 týdny. Pak šli do copycentra, aby nám to naskenovali a vypálili na CD a doma jsem pak fotky přikládali k logu. Proti tomu jsou současné podmínky absolutně bezproblémové - ne?
Věřím, že to pochopíš a příště buď změníš názor na foto sebe sama nebo začneš jezdit s foťákem navíc... dříve to bylo běžné. A pokud druhý foťák nemám a sebe fotit nechceš, tak je mi líto, ale bez lana přeci taky stromovku neodlovíš.


Otázka (moje oblíbená):
Úkoly nesplňují nařízení GDPR a jsou tudiž neplatné. Proč si mě smazal?

Odpověď:
Pominu skutečnnost, že server Geocaching.com  provozuje společnost Groundspeak sídlící v USA v Seattle a že přihlášením do hry jsme souhlasili s pravidly a zároveň s tím, že se hra řídí zákony státu Washington v USA, což si myslím, že by jako odpověď stačila. Nic méně, aby byl úplně férový, tak právě proto je tam ta možnost vyfotit své GPS s čitelným nickem. GPS zařízení (ať ve formě turistické navigace, tak ve formě mobilu) ke hře používáme všichni a na papírek se také každý podepsat umíme, takže s přípravou by to neměl být takový problém. A kdo nemá druhý telefon či foťák, má zrcádko :-) a pokud i to je problém... pak je to nedostatečné vybavení a s tím, jak už jsem uvedl výše, nic neudělám. Bez lana také stromovku neodlovíte.


Otázka:
Proč ty odpovědi vůbec kontroluješ, proč se na to nevykašleš? Kompenzuješ si tím snad své ego?

Odpověď:
Začnu od zadu, vůbec ne. Každý log, který musím smazat mě neskutečně štve, protože často věřím, že tam hráč skutečně byl, ale kdybych to tam nechal, podvodnící se na tyto logy budou odkazovat a budou vyžadovat podobné výhody. A proč se na to nevykašlu? Protože bych tím poškodil zejména ty poctivé, co mé keše loví. Navíc earthcache jsou často tématem Challenge keší a je dost nefér když podvodníci, co je logují z gauče si pak na těch Challenge keší logují FTF před těmi podvodníky.