Geologická série AGT dosáhla 100 keší
Většina hráčů geocachingu vyhledává pro své cesty, dovolené a výlety místa, kde se cache nachází a ideálně čím víc, tím líp. Já to mám obráceně. Pro své dovolené i výlety vyhledávám taková místa, která jsou zajímavá, ale... cache zatím nemají. Tvořím earth-cache.Earth-cache jsou velmi unikátní typ keší. Na rozdíl od všech jiných druhů keší od tradiční cache počínaje, přes multiny i mysterky až po virtuálky, wheriga či lettexboxy... earth-cache nemůže být všude. Je to jediný typ keší, který můžete založit jen na unikátním místě... místě s geologickou zajímavostí.
Když jsem před 7 lety založil svou první earth-cache u Aksamitovy brány a reviewer mi jí asi 10x vrátil k přepracování... zapřísáhl jsem se, že už nikdy víc, že nejsem žádný geolog a že se budu raději držet ostatních typů keší. Jak jsem však dlouho hledal téma pro svou první earth-cache... oči si navykly geologické zajímavosti vyhledávat. Časem se z toho stal skutečný koníček, přesahující závislost... často přesahující hranici normálního uvažování. Nedávno jsme např. s přítelkyní navštívili v kině další pokračování filmu Mission Impossible a ve scéně, kdy Tom Cruise visel na útesu s detonátorem atomovky, hrála dramatická hudba, kino bylo v napětí, tak my jsme na sebe s přítelkyní špitli a ona řekla: "Nešla by z toho útesu udělat earth-cache?" S lehce zklamaným výrazem jsem odpověděl: "Taky mě to už napadlo."
Během cestování na místa, která zatím geologickou kešku nemají, jsme zažívali skutečná dobrodružství. Inspiraci jsme hledali všude... od Mapy.cz začínaje až po vyprávění přátel konče. Hledání takových míst je někdy dobrodružství, kdy víte jen přibližnou lokaci a v těch místech máte najít 10 metrů velkou jeskyni plnou síry, ke které nevede žádná cesta (AGT 41: Valachov). Někdy znáte jen fotografii místa a skály, ve kterých se daná brána, propast či skalní věž nachází a vy hledáte hodiny a hodiny. Jindy naopak naleznete naprosto neplánovaně na skále něco, co vůbec netušíte, co to je, vypadá to jako obří otiskly prstů a teprve poté podle lokace, fotek a konzultace s reviewerem, který dále konzultuje s kolegy z geologie, zjišťuje, o co se vlastně jedná (viz. AGT 35: Vranovsky hreben a Liesegangovy kruhy).
Rozhodně nejsložitější lokací na hledání se stala skalní brána Sokolí nebo také někdy nazývána Ptačí polibek (AGT 83: Skalni brana Ptaci polibek). Příběh této cache je zajímavý sám o sobě, jelikož zde jsem se dostal do ostrého konfliktu s místními samozvanými ochránci přírody (nikoliv však zaměstnanci CHKO a AOPK), avšak i přes několik pokusů o archivaci, stížnosti na CHKO, stížnosti na AOPK, zkreslenému dopisu na Groundspeak až po výhružky a následné trestní oznámení i zde zvítězil zdravý rozum a cache mohla vzniknout.
Velmi zajímavá byla též publikace velmi dlouho jediné earth-cache ve Vatikánu, kterou mi jako první neschvaloval český reviewer, ale GeoawareGLB, se kterým měli v minulosti spory mnozí čeští hráči, jelikož měl dlouho na starosti i Českou republiku. Tedy do chvíle, kdy se s ním náš současný reviewer GeoawareCZ (vlastním nickem Galdra) pohádal natolik, že mu Galdra napsal něco ve smyslu, že tomu tady v ČR nerozumí. Odpověď od GeoawareGLB byl, ať si to tu děláme sami a od té doby máme jako Česko vlastního reviewera.
Zde se musím zmínit i o našem revieweri GeoawareCZ. Jsem moc rád, že máme u nás takto přísného reviewera, který brání tomu, aby u nás vznikaly nesmyslné earth-cache jako v jiných státech, kde se vznik earth-cache zvrtl v něco ve smyslu "hele kámen - to bude earth-cache". Díky Honzo za všechny rady a za to, co pro komunitu děláš.
Dlouho jsem přemýšlel, která cache bude ta jubilejní STÁ. Jedno symbolické místo se dlouho nabízelo, ale bohužel okolnosti způsobily, že tato lokalita je nyní dlouhodobě nepřístupná a tak věřím, že se situace brzy změní a místo svou EC dostane. Po zvažování realizace vlastní expozice jsem se rozhodl vybrat symbolické místo, které nám vlastně také trochu dalo tuto hru - GEOCACHING. Královská observatoř v Greenwischi je místo, kde byl stanoven nultý poledník a od kterého se nadále dovíjí celý systém souřadnic. Volba tedy padla na tuto unikátní hvězdárnu a její úžasnou expozici.
Tímto Vás zvu na AGT 100 Greenwich.
Série AGT má v tuto chvíli 100 keší, které Vás seznámí s neuvěřitelnou geologickou pestrostí České republiky. Najdete zde vše od prekambria po současnost. Najdete zde vše, o čem lze EC v našich podmínkách vytvořit. Setkáte se s počátky života na planetě od stop mořských živočichů, fosilie trilobitů, amonitů a dalších prvohorních organizmů, odtisky rostlin. Najdete zde zlato, stříbro, železo, měď, rtuť, síru i uhlí. Ponoříte se do vodopádů i meandrů. Ochutnáte minerální prameny i kyselky... některé tedy nechutnejte - v AGT 19 se objevil arsen :-). Uvidíte mamutí kly i dinosaury. Projdete tajemnými jeskyněmi, skalními mosty i branami. Zahledíte se do výšek skalních jehel, věží. Poznáte, co je sloupová odlučnost a pokud máte rádi houby... objevíte největší skalní hřiby v Česku (AGT 25: Slavenske hriby / Slavenske mushrooms). Zjistíte, že máme v Česku vysoké hory (AGT 65: Snezka), prales (AGT 38: Boubinsky prales / Boubin forest), moře (AGT 08: Naklonene more / Sloping sea) ale i poušť (AGT 89: Pisecny presyp u Vlkova) a že i u nás lze nalézt Sfingy (AGT 76: Sfingy u Medence).
No a pokud už vás kameny přestanou bavit - mohu nabídnout zvířátka: Co takhle kočku (AGT 39: Kocici skala), psa (AGT 67: Jeskyne Psi kostel), krkavce (AGT 32: Krkavci skaly), slavíka (AGT 49: Cedicovy vrch Slavicek) či ptáky obecně (AGT 83: Skalni brana Ptaci polibek), ryby (AGT 78: Geologicka expozice Morsky svet) a nebo třeba slepici (AGT 90: Slepici vrsek). No a pokud nějakou dobu počkáte - třeba se mi vylíhne i drak (AGT 53: Draci vejce).
Pro kulturní zážitek pak doporučuji AGT 68: Divadlo z pisku a zeleza, AGT 61: Pusty zamek, AGT 56: Skaly Opocenskeho zamku, AGT 51: Hrad Trosky. Pokud jste na ženský, mohu nabídnout tři panny (AGT 88: Tri panny), či Venušiny misky (AGT 70: Venusiny misky). No a pod heslem, někdo má rád holky, jiný zase vdolky nabízím: AGT 82: Hlubocepske plotny, AGT 84: Skalni hrib Magnetovec, AGT 98: Skalni vez Hrncir, AGT 62: Poklicky.
Ať si vyberete cokoliv - těším se na Vaše logy.